چه تعداد قاب داخل هر طبقه قرار دهیم؟

اگر از پایه های مومی استفاده می کنید 10 قاب در هر طبقه قرار دهید و پس از بافته شدن همه ی آنها، یکی را بردارید. ولی اگر در طبقه شان های بافته شده قرار می دهید 8 تا 9 قاب در طبقه قرار دهید چرا که زنبورها پایه ها را ضخیم تر از حالت عادی می بافند و این عمل برداشت درب حجرات عسل را در موقع عسل گیری آسان می کند.

روش فوق برای طبقه عسل کاربرد دارد و برای طبقه نوزادان نباید قابها را با فاصله قرار داد و باید قابها کاملا به هم چسبیده باشند تا فضای زنبور رعایت شده و از بروز مشکل جلوگیری شودنجا وارد کنید

چه زمانی باید کنه واروا را درمان کنیم؟

اصولاً تنها یک زمان ایده آل برای درمان کنه واروا وجود ندارد، اگرچه اغلب زنبورداران زمان درمان را اوایل بهار و یا اواخر تابستان یا اوایل پاییز انتخاب می کنند که به آنها درمان های فصلی نیز گفته می شود. در دهه های گذشته، درمان های فصلی بین زنبورداران مرسوم بودند ولی با بررسی ها و پیشرفت های صورت گرفته مشخص شد که هر زمان که نیاز باشد باید کنه واروا را درمان کرد. برای اینکه زنبوردار زمان درمان را تعیین کند باید وضعیت کلنی را در خصوص میزان آلودگی به کلنی طی چندین مرحله در طول فصول فعالیت زنبور بررسی نماید. طبق توصیه های علمی یک زنبوردار باید حداقل چهار مرحله در سال کلنی را برای تعیین میزان آلودگی به کنه واروا بررسی نماید.

تست پودر شکر، تست الکل و تست شفیره نر ، روش های معمول تعیین میزان آلودگی کلنی به کنه واروا هستند که معمولاً با توجه به زمان نمونه گیری و شرایط داخلی کلنی می توان روش های مختلفی را استفاده نمود. در اوایل و انتهای فصل که معمولاً میزان نوزادان در کلنی کم هست، از روش تست پودر شکر استفاده می شود. در مناطق مربوط و یا زمان هایی که جریان خوب شهد در کلنی وجود دارد معمولاً استفاده از تست الکل توصیه شده و در زمانی که کلنی در حداکثر میزان پرورش نوزادان است و نوزادان نر نیز در کلنی حضور دارند، روش تعیین میزان آلودگی کلنی به کنه با استفاده از نوزادان توصیه می گردد.
نویسنده : مهندس اسماعیل غفوری

چند دلیل برای ازبین رفتن ملکه ها وجود دارد؟

1- جفت گیری ضعیف

2- آلودگی با پاتوژنها

3- زنبورهای نر که با اسپرم خودشان باعث انتقال ویروسها به ملکه می شوند.

4-نقایص ژنتیکی

5-مشکلات فیزیولوژیکی

ایجاد زنبورستان موفق

آیا علاقمند به ایجاد یک زنبورستان موفق با ملکه های گیلانیکا هستید؟

برای ثبت نام و خرید ملکه کلیک کنید